Ŷ-Ő-Ŕ-Ğ-Ú-Ń-Ĕ-Ĺ-Ĺ-Á
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ŷ-Ő-Ŕ-Ğ-Ú-Ń-Ĕ-Ĺ-Ĺ-Á

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

YAŞ SINIRI 35'E ÇIKARILDI

YazarMesaj
yoRguneLLa
Admin
yoRguneLLa

YAŞ SINIRI 35'E ÇIKARILDI Empty
MesajKonu: YAŞ SINIRI 35'E ÇIKARILDI   YAŞ SINIRI 35'E ÇIKARILDI Icon_minitimeÇarş. Tem. 23, 2008 3:13 pm

YAŞ SINIRI 35'E ÇIKARILDI Yas-siniri-35-e-cikarildi_o YÖK'ün Hazırladığı Yönetmelik Taslağına Göre, Araştırma Görevlisi Kadrolarına Başvurabilmek İçin Yaş Sınırı 35'e Yükseltildi.

YÖK'ün hazırladığı yönetmelik taslağına göre, araştırma görevlisi kadrolarına başvurabilmek için yaş sınırı 35'e yükseltildi.
YÖK Genel Kurulunda son şekli verilen Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik taslağında bu alanda yeni kurallar getirildi.

Taslakta, merkezi sınav ve giriş sınavı olmak üzere ayrı sınavlar öngörülüyor. Merkezi sınav ÖSYM tarafından yapılan ALES'i, giriş sınavı ise jüri tarafından yapılan sözlü sınavı kapsıyor. ALES'e, en az lisans mezunu olanlar ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurtdışında lisans eğitimini tamamlamış olanlar müracaat edebilecekler. Alanlarındaki puan türünden 100 üzerinden 70 puan alanlar sınavda başarılı sayılacaklar. Sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl süreyle geçerli olacak.

Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atamada giriş sınavına başvurabilmek için ALES'ten en az 70, ÖSYM tarafından yapılan Kpds veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'ndan (ÜDS) en az 50 puan veya eşdeğerliliği YÖK tarafından kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak gerekiyor.

Araştırma görevlisi kadrolarına atanabilmek için yaş sınırı yükseltildi. Bu kadroya başvuracak adayların son başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşından gün almamış olması gerekiyor. 100'lük not sistemine göre mezun olanların 100 üzerinden an az 65, 4'lük not sistemine göre mezun olanların 4 üzerinden en az 2,50 lisans mezuniyet notu bulunması koşulu getirildi.

Öğretim görevlisi kadrolarına atanmak için lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere başvuracak öğretim görevlilerinin en az yüksek lisans mezunu olması veya lisans mezunu olması şartıyla en az alanında 10 yıl tecrübesi bulunması gerekiyor.
https://yorgunella.forum-canada.com

1 sayfadaki 1 sayfası