Ŷ-Ő-Ŕ-Ğ-Ú-Ń-Ĕ-Ĺ-Ĺ-Á
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ŷ-Ő-Ŕ-Ğ-Ú-Ń-Ĕ-Ĺ-Ĺ-Á

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Windows'un Taklit Edemediği Özellikler...

YazarMesaj
yoRguneLLa
Admin
yoRguneLLa

Windows'un Taklit Edemediği Özellikler... Empty
MesajKonu: Windows'un Taklit Edemediği Özellikler...   Windows'un Taklit Edemediği Özellikler... Icon_minitimeÇarş. Tem. 16, 2008 11:46 am

Diğer işletim sistemlerinde bulunan ancak Windows'ta bulunmayan en önemli 14 özellik karşınızda.

Hayatı boyunca Windows işletim sistemi kullanmış birisi büyük ihtimalle Windows'u yeterli görüyordur. Ancak Mac OS ya da Linux kullanan insan adeta bir daha Windows'a el sürmemeye tövbe eder."Peki niye Windows?" sorusunun en genel cevabı "oyun"dur.

Oyunlar dışında "bu kadar fark yaratan şey nedir acaba?" diye Mac OS'te ve diğer işletim sistemlerinde olan ancak Windows'ta olmayan özelliklere bakmaya başlayınca ben de oldukça şaşırdım. Bu yazıyı okuduktan sonra büyük ihtimalle emektar Windows'tan soğuyacaksınız.

Herşey tek ekranda: Expose

Windows'un Taklit Edemediği Özellikler... 145118exposethumb800ye1

Görünüşte oldukça basit bir fikir gibi algılanan Expose, alışılınca oldukça büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor. Mac işletim sisteminde 2003'ten beri bulunan Expose özelliği ile Windows'un eksiklikleri listemize başlıyoruz. F9 tuşuna basıldığı anda açık olan bütün uygulama pencerelerini küçülterek bir ekrana sığdıran ve aralarında geçiş yapmayı sağlayan Expose, büyük bir zaman kazancı sağlıyor.

Bulunduğu işletim sistemleri: Mac

Çoklu çalışma alanı: Virtual Workspace

Windows'un Taklit Edemediği Özellikler... 98033000nj2

Mac'teki Expose özelliğine benzeyen bir başka uygulama da Virtual Workspaces. Uzun süredir Linux'te bulunan bu özellik ile standart bir yükleme ile 4 ayrı çalışma alanına sahip olabiliyorsunuz. Bir çalışma alanında rapor hazırlarken karşınıza farklı uygulamaların çıkmasını engelleyerek başka bir çalışma alanında da CD yazabilirsiniz. Çalışma pencereleri arasında gezinmek için yapmanız gereken Virtual Workspace kısayol butonuna basmak ya da Shift + Sağ ok kombinasyonunu kullanmak.

Apple da 2007'de çıkardığı Leopard'a bu özelliği ekledi. Birçok işletim sisteminde bulunmasının yanında Windows kullanıcıları böyle bir kolaylıktan faydalanmak isterse başka programlara muhtaçlar. Bu özelliğe sahip olmak isteyen kullanıcılar için önerebileceğim 2 program ise Microsoft Virtual Desktop Manager veya Dexpot.

Bulunduğu işletim sistemleri: Mac, Linux, PC-BSD

Scottie, beni eve ışınla

Windows'un Taklit Edemediği Özellikler... 96312381xk5

Bir an için gözlerinizi kapatıp şöyle bir durum düşünün. Patronunuz sizden çok önemli bir rapor istedi, siz de sabaha kadar uğraşıp raporu hazırladınız. Uykusuzluğun getirdiği dikkatsizlikle işe giderken hazırladığınız dosyaları evde unuttunuz.

İş yerindeki bilgisayarın karşısında oturduğunuzda arkanızdan gelen "Raporları masama bekliyorum" sesini duyduğunuz anda eğer bilgisayarınızda Windows yüklü ise bir iş bulma sitesine girip yeni bir iş arayabilirsiniz. Eğer bilgisayarlarınızda Mac işletim sistemi varsa "Back to my Mac" ile hemen evdeki bilgisayarınıza bağlanabilir, önünüzdeki bilgisayar evinizdeki bilgisayarmış gibi kullanabilirsiniz.

Bulunduğu işletim sistemleri: Mac
https://yorgunella.forum-canada.com

Windows'un Taklit Edemediği Özellikler...
1 sayfadaki 1 sayfası